enter the contest
advertising
sponsorship
FAQ 2009 Hollywood Book Festival
daytime
past festivals
 

2010 HOLLYWOOD BOOK FESTIVAL NAMES WINNERS

HOLLYWOOD, CA. (July 12, 2010) _ The 2010 Hollywood Book Festival has named “God, The Universe and Where I Fit In” by Dr. Laurie Ann Levin as the winner of its annual competition honoring books worthy of further attention from the film and TV industries.

An unorthodox mix of love story and show business career chronicle, Levin’s book traces her rise as a top Hollywood agent at Creative Artists Agency, making connections with stars like Madonna and Michael Jackson.

When her career bubble burst, she embarked on a spiritual odyssey that culminated in finding true love in an unlikely way. Through this journey, she pioneered a new approach of healing that bridges psychology with spirituality.

The saga of her psychic awakening will be honored at a private ceremony on July 23 at the Hollywood Roosevelt Hotel.

The runner-up in the competition is “Mourning and Celebration: Jewish, Orthodox and Gay Past & Present” by K. David Brody, which traces how a gay, Orthodox Jew endures the social pressures of his community. The story of this personal search for validation and human rights, in a context where that concept was not yet understood, is the winner in the general fiction category.

Other winners of the competition

GENERAL FICTION

WINNER: Mourning and Celebration – K. David Brody

RUNNER-UP: The Island Doctor – J. Cameron MacDonald, MD

HONORABLE MENTION:

  • The Perfect Couple – Brenda Novak
  • Manifest Destiny – Rick Robinson
  • Persistence of Vision – C.L. Moss
  • The Tenth Case – Joseph Teller
  • A Helluva Guy – A.K. Daniels
  • Anjan – Larus Einarsson
  • Wild Justice – Les Langager
  • The Street Life Series: Is it Rags or Riches? – Kevin M. Weeks
  • Human Scale – Kitty Beer
  • Speak Right on – Dred Scott, A Novel – Mary E. Neighbour
  • The House At Miller’s Court – K. Patrick Malone
  • The Crawlspace – Darryl Dawson
  • The Baroness – Gisela Zebroski


GENRE-BASED

WINNER: Shattered – Joan Johnston

RUNNER-UP: Along the Fortune Trail – Harvey Goodman

HONORABLE MENTION:

  • On The Brink of Bliss and Insanity – Lisa Cerasoli
  • As Nora Jo Fades Away – Lisa Cerasoli
  • Chaka – Martin Kerkhof


NON-FICTION

WINNER: It Happens Every Day – Robin Sax</b>

RUNNER-UP:
True Tails – J.H. Soeder

HONORABLE MENTION:

  • Becoming a Doctor – Lee Gutkind
  • If The Devil Had A Wife – Frank Mills
  • After The Republic – Joe Blevins


WILD CARD

WINNER: The Vulcan Precept – Guy Nair

HONORABLE MENTION:

  • The Ice Cream Theory – Steff Deschenes
  • Ophelia’s Oracle – Donna DeNomme and Tina Proctor
  • Bad Bosses, Crazy Coworkers and other Office Idiots – Vicky Oliver


BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY

WINNER: God, The Universe and Where I Fit In – Laurie Ann Levin

HONORABLE MENTION

  • Homeboy’s Soul – Don Armijo and Fred Stawitz
  • Laffit: Anatomy of a Winner – Madelyn Cain
  • Breaking Clean – Judy Blunt
  • Agnes Moorehead – The Lavender Lady – Quint Benedetti
  • Wheeling The Deal – Chip Jacobs
  • Forgotten Hollywood, Forgotten History – Manny Pacheco
  • The Passion and Death of Rahman the Kurd – Carol Prunhaber
  • The Little Coat – Alan J. Buick


CHILDREN’S BOOKS

WINNER: Emmy Budd and the Hijacked Train – Jean Blasiar

RUNNER-UP: Bella Basset Ballerina – Laura Aimee Garn/illustrated by Valerie Sokolova

HONORABLE MENTION

  • Safe For Life – Katherine Reynolds
  • The Adventures of Northern the Moose and a Dragon Named Zeus – Karean L.
  • Chapman, illustrated by Izabela Ciesinska
  • Griffin The Littlest Gargoyle – R.C. Frederick
  • What Can We Do Next? – Toula Magi
  • There Are No Words – Mary Calhoun Brown
  • The Willow Falls Christmas Train – William Trombello, illustrated by John Schuller
  • Chuck in the City – Jordan Wheeler
  • The Little Pig Who Couldn’t Get Fat – Lynn Norscott


TEENAGE

WINNER: Nonna’s Book of Mysteries – Mary Osbourne

RUNNER-UP: FreeK Camp – Steve Burt

HONORABLE MENTION

  • Rising Shadow – Jacquelyn Wheeler
  • Legacy of Fire – David Mittler
  • Francesca of Lost Nation – Lucinda Sue Crosby
  • Armorica – Joseph Hughes
  • CIN – Christina Leigh Pritchard
  • Urban Falcon – Jennifer Caloyeras
  • The Attitude Girl – Mila Bernadkin

E-BOOKS

WINNER: Methuselah’s Pillar – W.G. Griffiths


COMICS

WINNER: Radiocartoons: The Training Officer – Claude Anderson


UNPUBLISHED

WINNER: The North Pole Challenge – Kevin George


HOW-TO:
WINNER: Unforgettable You – Daisy Fuentes

HONORABLE MENTION:

  • Healing Death – Dennis L. Zimmerman
  • Fame 101 – Jay Jessup & Maggie Jessup


AUDIO/SPOKEN WORD

WINNER: Spa Deadly – Louise Gaylord

HONORABLE MENTION:

  • Putting Your Best Book Forward – Ellen Reid
  • Alive on the Andrea Doria! – Pierette Domenica Simpson
     


 

 

 

 

 
 


enter the contest   advertising   sponsorship   FAQ   daytime festival   past festivals   ENTRY FORM   about us   contact us